The probability that a hospital emergency room patient is allergic to the tetanu
ID: 3127334 • Letter: T
Question
The probability that a hospital emergency room patient is allergic to the tetanus vaccine is 20%. If three strangers arrive at the hospital emergency room between midnight and 1 a.m., each admitted as patients and each needing the tetanus vaccine as a precaution, find the probability that among these three patients, at most 2 patients are allergic to the vaccine.
B) find the probability that among these three patients, exactly 1 patients are allergic to the vaccine.
Please show detailed solutions! Thank You!
Explanation / Answer
A)
Using a cumulative binomial distribution table or technology, matching
n = number of trials = 3
p = the probability of a success = 0.2
x = the maximum number of successes = 2
Then the cumulative probability is
P(at most 2 ) = 0.992 [ANSWER]
*****************
b)
Note that the probability of x successes out of n trials is
P(n, x) = nCx p^x (1 - p)^(n - x)
where
n = number of trials = 3
p = the probability of a success = 0.2
x = the number of successes = 1
Thus, the probability is
P ( 1 ) = 0.384 [ANSWER]
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.