A political scientist thinks that 50% of a population would favor a ban on smoki
ID: 3128112 • Letter: A
Question
A political scientist thinks that 50% of a population would favor a ban on smoking in all public places. A survey was sent out to 200 randomly selected people in this population, and only 90 (45%) said they would favor the ban. Which of the following statements best characterizes this result?
a. The difference between the expected 50% and the observed 45% is probably the result of the random variability of the survey.
b. Getting only 45% in a sample of 200 who favor the ban is a good indication that less than 50% of the population favors the ban.
Explanation / Answer
We first get the z score for the critical value:
x = critical value = 90.5
u = mean = np = 100
s = standard deviation = sqrt(np(1-p)) = 7.071067812
Thus, the corresponding z score is
z = (x-u)/s = -1.343502884
Thus, the left tailed area is
P(z < -1.343502884 ) = 0.089554596
Hence, the probability of getting 90 or less is not rare (0.08955 > 0.05.)
Hence,
OPTION A: a. The difference between the expected 50% and the observed 45% is probably the result of the random variability of the survey. [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.