It is reported that 14% of American households use a cell phone exclusively for
ID: 3128248 • Letter: I
Question
It is reported that 14% of American households use a cell phone exclusively for their telephone service. In a sample of ten households, find the probability that:
No household uses a cell phone as their exclusive telephone service. (Round your answer to 4 decimal places.)
Exactly 4 households exclusively use a cell phone for telephone service. (Round your answer to 4 decimal places.)
Find the mean number of households exclusively using cell phones. (Round your answer to 4 decimal places.)
References
eBook & Resources
It is reported that 14% of American households use a cell phone exclusively for their telephone service. In a sample of ten households, find the probability that:
Explanation / Answer
a. From information given, 0.14 American use cell phone xclusively, therefore, 0.86 American donot use cell phone exclusively.
P(none American using cell phone)=(0.86)^10=0.2213
b.
P(X=4)=(0.14)^4*(0.86)^6=0.0001
c. E(X)=10*0.14=14
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.