An analyst from an energy research institute in California wishes to precisely e
ID: 3128468 • Letter: A
Question
An analyst from an energy research institute in California wishes to precisely estimate the 99% confidence interval for the average price of unleaded gasoline in the state. In particular, she does not want the sample mean to deviate from the population mean by more than $0.08. What is the minimum number of gas stations that she should include in her sample if she uses the standard deviation estimate of $0.40, as reported in the popular press? Use Table 1. (Round intermediate calculations to 4 decimal places and "z-value" to 3 decimal places. Round up your answer to the nearest whole number.)
Minimum number of gas stations
Explanation / Answer
SD = 0.40
Margin of error = 0.08
Thus,
M = z-crit * SD / sqrt(n)
Thus,
sqrt (n ) = 2.5758 * 0.40 / 0.08
= 12.8791
thus,
n = 165.87
Thus, 166 gas stations are required.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.