The Department of Transportion (DOT) is attempting to determine the proportion o
ID: 3128510 • Letter: T
Question
The Department of Transportion (DOT) is attempting to determine the proportion of drivers who require all passengers in the car to wear their seatbelt before putting the vehicle in drive. A survey of 114 drivers is performed and 62 people say they will not drive until all passengers in the vehicle are buckled up. To report their finding they want to create a 95% confidence interval. What would be the margin error for this confidence interval?
Question 6 options:
1) 0.0043 2) 0.0914 3) 0.0086 4) 0.0765 5) 0.0466Explanation / Answer
Note that
p^ = point estimate of the population proportion = x / n = 0.543859649
Also, we get the standard error of p, sp:
sp = sqrt[p^ (1 - p^) / n] = 0.046648775
Now, for the critical z,
alpha/2 = 0.025
Thus, z(alpha/2) = 1.959963985
Thus,
Margin of error = z(alpha/2)*sp = 0.09142991 = 0.0914 [ANSWER, OPTION 2]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.