A company sends an entry form for a sweepstakes to a lot of people. The prizes f
ID: 3129148 • Letter: A
Question
A company sends an entry form for a sweepstakes to a lot of people. The prizes for the contest are
• One first place award of $10,000,000.
• Two second-place awards of $1,000,000.
• Three third-place awards of $10,000.
• Four fourth-place awards of $1,000.
A person must spend $0.75 to enter the sweepstakes, of which $0.30 goes to the company to offset the prize money, and the other $0.45 is postage.
• How many entries are required in order to offset the total amount of the prize money?
• Assuming exactly that many entries are received, what is the expected gain or loss for a single entry?
Explanation / Answer
Let number of entries required be n.
Amount spent in prizes = 1*10,000,000 + 2*1,000,000 + 3*10,000 + 4*1,000 = 12034000
Amount to offset prize = 0.30*n
So, 0.30*n = 12034000
n = 40,113,333.333
or entries required = 40,113,334 (rounded off)
For a single entry,
P(1st prize) = 1/40,113,334
P(2nd prize) = 2/40,113,334
P(3rd prize) = 3/40,113,334
P(4th prize) = 4/40,113,334
E[Loss] = 1/40,113,334*10,000,000 + 2/40,113,334*1,000,000 + 3/40,113,334*10,000 + 4/40,113,334*1,000 - 0.30
= 0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.