Government data show that 9% of the American population are at least 75 years of
ID: 3129432 • Letter: G
Question
Government data show that 9% of the American population are at least 75 years of age. To test a random-digit dialing device, you use the device to call randomly chosen residential telephones in your county. Of the 250 members of the households contacted, 3% are 75 years or older.
1. Assume that your county's population is similar to the American population in age distribution.
What are the mean and standard deviation of the sample proportion p^(p hat) who are at least 75 years of age in samples of 250 respondents?
p^ = ____ (Use 2 decimal places)
p^= ____(Use 3 decimal places)
Explanation / Answer
miu = n*p = 0.09*250 = 22.5
sigma = srqt (0.09*0.91*250) = 4.525
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.