Apple Google Getting Started Most Visited- , Blackboard Learn Blackboard Learn H
ID: 3129688 • Letter: A
Question
Apple Google Getting Started Most Visited- , Blackboard Learn Blackboard Learn Homework: Section 7.4 Estimating Population Standard Dev Ex. Score: 0 of 1 pt HW Score: 16.67% (1 of 6 pts) 3 of 6 complete Use the given information to find the number of degrees of freedom, the critical values xi and , and the confidence interval estimate of. It is reasonable to assume that a simple random sample has been selected from a population with a normal distribution. Platelet Counts of women 95% confidence; n·26, s 65.4. Click the icon to view the table of Chi-Square critical values. eraf- (Type a whole number.)Explanation / Answer
a)
Note that
df = n - 1 = 25 [ANSWER]
******************
b)
alpha = (1 - confidence level)/2 = 0.025
Then the critical values for chi^2 are
chi^2(alpha/2) = 40.64646912 = XR^2
chi^2(alpha/2) = 13.11972002 = XL^2
********************
c)
Thus, as
lower bound = (n - 1) s^2 / chi^2(alpha/2) = 2630.708209
upper bound = (n - 1) s^2 / chi^2(1 - alpha/2) = 8150.250142
Thus, the confidence interval for the variance is
( 2630.708209 , 8150.250142 )
Also, for the standard deviation, getting the square root of the bounds,
( 51.29043 , 90.27873583 ) [ANSWER, CONFIDENCE INTERVAL FOR SIGMA]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.