Suppose (as is roughly true) that 88% of college students were employed last sum
ID: 3129948 • Letter: S
Question
Suppose (as is roughly true) that 88% of college students were employed last summer. A samply survey interviews SRS of 400 college students at OSU. In the SRS, 324 college students were found to be employed last summer. What is the sample proportion p of college students at OSU who worked last summer? What is the approximate distribution of the proportion p of college students at OSU who worked last summer? Using the 68 - 95 - 99.7, if you had drawn an SRS of 400 college students in the US, between what two percents would you expect p to fall about 95% of the time?Explanation / Answer
a)
p^ = x/n = 324/400 = 0.81 [ANSWER]
*****************
b)
Here,
n = 400
p = 0.88
u = mean = p = 0.88
s = standard deviation = sqrt(p(1-p)/n) = 0.016248077
Hence, p^ ~ N(0.88, 0.16248077) [ANSWER]
**********************
c)
We then add/subtract two standard deviations from the mean, so it is between
0.88 - 2*0.016248 and 0.88 + 2*0.016248
0.847504 and 0.912496 or in percent,
84.75% and 91.25% [ANSWER]
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.