An construction company employs three sales engineers. These engineers are respo
ID: 3129971 • Letter: A
Question
An construction company employs three sales engineers. These engineers are responsible for estimating the true costs that will be involved before a company places a bid. By either serious errors by these engineers result in the company either under bidding or over bidding a contract and therefore losing money. The first engineer estimates costs on 30% of jobs and makes a serious error with probability 0.01. The second engineer estimates costs on 20% of jobs and makes a serious error with probability 0.03. The third engineer estimates costs of 50% of jobs and makes a serious error with probability 0.02. If a particular job results in a serious error, which of the engineers is most likely to be at fault? What is the probability they made the error?
Explanation / Answer
Let
E = made an error
1,2,3 = the engineer which made the error
Hence,
P(E) = P(1) P(E|1) + P(2) P(E|2) + P(3) P(E|3) = 0.30*0.01 + 0.20*0.03 + 0.50*0.02 = 0.019
Hence,
P(1|E) = P(1) P(E|1)/P(E) = 0.30*0.01/0.019 = 0.157894737
P(2|E) = P(2) P(E|2)/P(E) = 0.20*0.03/0.019 = 0.315789474
P(3|E) = P(3) P(E|3)/P(E) = 0.50*0.02/0.019 = 0.526315789
Hence, it is most probably the THIRD ENGINEER TO HAVE DONE THE ERROR. [ANSWER]
The probability that an error is made by the 3rd engineer is 0.526315789. [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.