When an opinion poll calls landline telephone numbers at random, approximately 4
ID: 3130558 • Letter: W
Question
When an opinion poll calls landline telephone numbers at random, approximately 40% of the numbers are working residential phone numbers. The remainder are either non-residential, non-working, or computer/fax numbers. You watch the random dialing machine make 19 calls. (Round your answers to four decimal places.)
(a) What is the probability that exactly 3 calls reach working residential numbers?
(b) What is the probability that at most 3 calls reach working residential numbers?
(c) What is the probability that at least 3 calls reach working residential numbers?
(d) What is the probability that fewer than 3 calls reach working residential numbers?
(e) What is the probability that more than 3 calls reach working residential numbers?
Explanation / Answer
This is an instance of binomial probability. Use the following formula to comput ethe probabilities.
P(X=r)=nCr(p)^r(q)^n-r, where, p is probability of an event to occur, n is the total number of trials and r is the number of particular event to occur.
a. P(X=3)=19C3(0.40)^3(0.60)^16=0.0175
b. P(X less than equal to 3)=P(X=0)+P(X=1)+...+P(X=3)=0.0230
C. P(X greater than or equal to 3)=1-P(X < 3)=1-0.0054=0.9946
d. P(X <3)=P(X=0)+P(X=1)+P(X=2)=0.0054
e. P(X>3)=1-P(X less than equal to 3)=1-0.0230=0.97770
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.