We are going to obtain binomial probabilities associated with n = 22 trials when
ID: 3130573 • Letter: W
Question
We are going to obtain binomial probabilities associated with n = 22 trials when the probability of a success in any given trial is = 0.1.
Suppose the probability of a bike getting stolen in Honolulu is 10% and 22 bikes are randomly selected in Honolulu.
1) What is the probability that 3 of them will be stolen?
2) What is the probability that at least 5 of them will be stolen?
use the probabilities below:
x P(x=k) P(x<=k) 0 0.098477 0.098477 1 0.240722 0.339199 2 0.280842 0.620041 3 0.208031 0.828072 4 0.109794 0.937866 5 0.043918 0.981784 6 0.013826 0.99561 7 0.003511 0.999121 8 0.000732 0.999853 9 0.000126 0.999979 10 1.83E-05 0.999998 11 2.21E-06 1 12 2.25E-07 1 13 1.93E-08 1 14 1.38E-09 1 15 8.16E-11 1 16 3.97E-12 1 17 1.55E-13 1 18 4.8E-15 1 19 1.12E-16 1 20 1.87E-18 1 21 1.98E-20 1 22 1E-22 1Explanation / Answer
1) The probability that 3 of the bikes will be stolen is given by P[X=3] =0.208031
2) The probability that at least 5 of the bikes will be stolen is given by P[X>=5]=1-P[X<5] = 1-0.981784 = 0.018216
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.