c. Find the probability that at least one worker from each state belongs to a un
ID: 3130677 • Letter: C
Question
Explanation / Answer
it is given that approximately 40% of all students buy and eat one or more snacks at school.
40 school children selected at random
let X be the random variable denoting the number of school children out of 40 children who buy and eat snacks at school.
so X~Bin(40,0.4)
a) mean is E[X]=40*0.4=16 [answer]
variance is V[X]=40*0.4*(1-0.4)=9.6 [answer]
standard deviation is s=sqrt(9.6)=3.098 [answer]
b) interval of one standard deviation from mean is
[16-3.098,16+3.098]=[12.902,19.098]
interval of two standard deviation from mean is
[16-3.098*2,16+3.098*2]=[9.804,22.196]
interval of three standard deviation from mean is
[16-3.098*3,16+3.098*3]=[6.706,25.294]
c) it is observed that 27 students buy and eat snacks from school.
let 16+3.098*k=27
or, k=(27-16)/3.098=3.55
hence this observation is 3.55 standard deviations from the mean
so it seems that the distance measure is quite high.
most of the values lie within the three standard deviation from mean interval
but 27 lies outside that interval
hence this measure distance indicates that the likelihood of observing 27 students is very low and unlikely
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.