A government agency has specialists who analyze the frequencies of letters of th
ID: 3130790 • Letter: A
Question
A government agency has specialists who analyze the frequencies of letters of the alphabet in an attempt to decipher intercepted messages. In standard English text, a particular letter is used at a rate of 5.25.2%.
a. Find the mean and standard deviation for the number of times this letter will be found on a typical page of 2100 characters.
A government agency has specialists who analyze the frequencies of letters of the alphabet in an attempt to decipher intercepted messages. In standard English text, a particular letter is used at a rate of
5.25.2%.
a. Find the mean and standard deviation for the number of times this letter will be found on a typical page of 2100 characters.
mu equals=
Explanation / Answer
As n = 2100, p = 0.052,
u = mean = np = 109.2 [ANSWER]
sigma = standard deviation = sqrt(np(1-p)) = 10.1745565 [ANSWER]
**********************
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.