According to a research institution, men spent an average of $134.71 on Valentin
ID: 3131153 • Letter: A
Question
According to a research institution, men spent an average of $134.71 on Valentine's Day gifts in 2009. Assume the standard deviation for this population is $40 and that it is normally distributed. A random sample of 10 men who celebrate Valentine's Day was selected. Complete parts a through e.
a. Calculate the standard error of the mean.
b. What is the probability that the sample mean will be less than $125?
c. What is the probability that the sample mean will be more than $145?
d. What is the probability that the sample mean will be between $120 and $160?
e. Identify the symmetrical interval that includes 95% of the sample means if the true population mean is $134.71.
Explanation / Answer
According to a research institution, men spent an average of $134.71 on Valentine's Day gifts in 2009. Assume the standard deviation for this population is $40 and that it is normally distributed. A random sample of 10 men who celebrate Valentine's Day was selected. Complete parts a through e.
standard error = sd/sqrt(n) =40/sqrt(10) =12.6491
Z value for 125, z=(125-134.71)/12.6491 =-0.77
P( mean x <125) = P( z < -0.77) = 0.2206
Z value for 145, z=(145-134.71)/12.6491 =0.81
P( mean x >145) = P( z >0.81) = 0.209
Z value for 120, z=(120-134.71)/12.6491 =-1.16
Z value for 160, z=(160-134.71)/12.6491 =2.0
P( 120<x<160) = P(-1.16<z<2.0)
=P( z <2.0) –P( z < -1.16)
= 0.9772 - 0.123
=0.8542
e. Identify the symmetrical interval that includes 95% of the sample means if the true population mean is $134.71.
z value for symmetrical interval that includes 95% =1.96
interval =( 134.71-1.96*12.6491, 134.71+1.96*12.6491)
=(109.92, 159.502)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.