A bolt manufacturer is using a hypothesis test with = 0.01 to see if the diamete
ID: 3131550 • Letter: A
Question
A bolt manufacturer is using a hypothesis test with = 0.01 to see if the diameter of
their 0.75 cm diameter bolts are being manufactured properly. The goal is to have the
average bolt diameter be 0.75 ± 0.0075 cms. (Thus, a 2-sided test with difference of
0.0075 is used.) They know that the standard deviation of the 0.75 cm bolts is 0.028
cms. Use Minitab to compute the sample size necessary to achieve a power of 0.9.
According to the Power Curve, if a difference of 0.0025 must be used, what is the
approximate power of the test using this sample size? Copy and paste or attach your
Minitab output to your paper.
Explanation / Answer
1-Sample t Test
Testing mean = null (versus null) Calculating power for mean = null + difference = 0.01
Assumed standard deviation = 0.0075 Sample size= 242 Target Power (0.9) Actual Power (0.900854)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.