The Survey of Study Habits and Attitudes (SSHA) is a psychological test, adminis
ID: 3131689 • Letter: T
Question
The Survey of Study Habits and Attitudes (SSHA) is a psychological test, administered to students, that measures attitude towards school. Scores range from 0 to 200. The mean score for U.S. college students is about 117, and the standard deviation is about 23. A teacher who suspects that older students have better attitudes toward school gives SSHA to 40 students who are at least 30 years of age. Their mean score is x = 133.8. Assuming that sigma = 23 for the population of older students, carry out a test of Give the Z test statistic and its P-value. What do you conclude about older students' attitudes toward school? Your test in the previous parts require two important assumptions in addition to the assumption that the value of sigma is known. What are they?Explanation / Answer
Set Up Hypothesis
Null Hypothesis H0: U=117
Alternate Hypothesis H1: U>117
Test Statistic
Population Mean(U)=117
Given That X(Mean)=133.8
Standard Deviation(S.D)=23
Number (n)=40
we use Test Statistic (Z) = x-U/(s.d/Sqrt(n))
Zo=133.8-117/(23/Sqrt(40)
Zo =4.6197
| Zo | =4.6197
Critical Value
The Value of |Z | at LOS 0.05% is 1.64
We got |Zo| =4.6197 & | Z | =1.64
Make Decision
Hence Value of | Zo | > | Z | and Here we Reject Ho
P-Value : Right Tail - Ha : ( P > 4.6197 ) = 0
Hence Value of P0.05 > 0, Here we Reject Ho
[ANSWERS]
a.Zo =4.6197, ( P > 4.6197 ) = 0
b.we conclude theat students scores better attitudes toward school
c. assumption is to consider data is under normally distributed
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.