At the end of section 8.3 it was noted that the samples of serum cholesterol lev
ID: 3131978 • Letter: A
Question
At the end of section 8.3 it was noted that the samples of serum cholesterol levels of size 2.5- drawn from a population with mean =211 mg/100 ml and standard deviation = 46 mg/100 ml- the probability that a sample mean X lies within the interval (193.0, 229.0) is .95. Furthermore, the probability that the mean lies below 22.6 mg/100ml is .95, and the probability that is it above 195.9 mg/100ml is .95. For all three of these events to happen simultaneously, the sample mean X would have to lie in the interval (195.9, and 226.1) What is the probability that this occurs?
Explanation / Answer
we calculate z=(x-mean)/sd
for 195.9 z-value z1=(195.9-211)/46=-.83889
for 226.1 z-value z2=(226.1-211)/46=0.328261
p(z1<z<z2)=0.628643-0.200766=0.427877
required probability of P(195.9,226.1)=0.427877
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.