40% of all the trees in a certain ponderosa pine stand (N is very large) were at
ID: 3132228 • Letter: 4
Question
40% of all the trees in a certain ponderosa pine stand (N is very large) were attacked by mountain pine beetles.
a. If 100 trees are randomly selected from this stand, what is the probability that more than 50% of the trees are infested?
b. If 100 trees are randomly selected from this stand, what is the probability that more than 35 trees are infested? (hint: instead of figuring out the probability of p being in a certain range, figure out the probability of X=number infested being in a certain range)
Explanation / Answer
Normal Approximation
40% of all the trees in a certain ponderosa pine stand (N is very large) were attacked by mountain pine beetles.
Solution:
Here, we are given,
Sample size n = 100, p = 40% = 0.4
Mean = n*p = 100*0.4 = 40
Standard deviation = sqrt (n*p*q) = sqrt (100* 0.4 * 0.6)
Standard deviation = 4.898979
X = 100*50% = 100*0.5 = 50
We have to find P(X>50)
P(X>50) = 1 – P(X<50)
The z-score formula is given as
Z = ( X – mean ) / SD
Z = (50 – 40) / 4.898979
Z = 2.041241
P(X>50) = 1 – P(X<50) = 1 – P(Z<2.041241) = 1 – 0.979387 = 0.020613
Required Probability = 0.020613
Solution:
Sample size n = 100, p = 40% = 0.4
Mean = n*p = 100*0.4 = 40
Standard deviation = sqrt (n*p*q) = sqrt (100* 0.4 * 0.6)
Standard deviation = 4.898979
Here, we have to find P(X>35)
P(X>35) = 1 – P(X<35)
Z = ( 35 - 40) / 4.898979
Z = 1.020621
P(X>35) = 1 – P(X<35) = 1 – P(Z<1.020621) = 1 – 0.846283 = 0.153717
Required probability = 0.153717
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.