Use the following scenario and data for all the questions s a large city,the pop
ID: 3132353 • Letter: U
Question
Use the following scenario and data for all the questions s a large city,the popaliation proportion of residents favoring a specific candidate for the prohate coujudgeis p-035. A randoen sample of -81 residents is selected.Use pto denote the sample proportion of residents favoring this specific candidane probate court judge is p-0.35. A random sample of n-3 1 residents is selected. Use ·to denote the sample The mean (or expected value) of the sample peopertion p is 0.0630 00028 0.0389 0.6500 none of the above QUESTION 2 1 points Save Answer The standard deviation of the sample proportion p is closest to 0.0530 0.0028 0.0389 0.6500 none of the aboveExplanation / Answer
1.
The mean of p^ is p, then
OPTION B: 0.3500 [ANSWER, NONE OF THE ABOVE]
**********************
2.
Also, as n = 81, p = 0.35,
s = standard deviation = sqrt(p(1-p)/n) = 0.052996622 = 0.0530 [ANSWER, A]
**********************
3.
We first get the z score for the critical value. As z = (x - u) / s, then as
x = critical value = 0.3
u = mean = p = 0.35
s = standard deviation = sqrt(p(1-p)/n) = 0.052996622
Thus,
z = (x - u) / s = -0.943456353
Thus, using a table/technology, the left tailed area of this is
P(z < -0.943456353 ) = 0.172723765 --> 0.1736 [ANSWER, D]
[Note that this is an exact answer, so the small difference would be due to rounding off by your professor.]
************************
4.
We first get the z score for the critical value. As z = (x - u) / s, then as
x = critical value = 0.38
u = mean = p = 0.35
s = standard deviation = sqrt(p(1-p)/n) = 0.052996622
Thus,
z = (x - u) / s = 0.566073812
Thus, using a table/technology, the right tailed area of this is
P(z > 0.566073812 ) = 0.285671802-->0.2843 [ANSWER, D]
***********************
5.
We first get the z score for the critical value. As z = (x - u) / s, then as
x = critical value = 0.28
u = mean = p = 0.35
s = standard deviation = sqrt(p(1-p)/n) = 0.052996622
Thus,
z = (x - u) / s = -1.320838894
Thus, using a table/technology, the right tailed area of this is
P(z > -1.320838894 ) = 0.906722456-->0.9066 [ANSWER, A]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.