An article presents a study of the effect of the subbase thickness on the amount
ID: 3132410 • Letter: A
Question
An article presents a study of the effect of the subbase thickness on the amount of surface deflection caused by aircraft landing on an airport runway. In six applications of a 170 kN load on a runway with a subbase thickness of 409 mm. the average surface deflection was 3.24 mm with a standard deviation of 0.48 mm. Can you conclude that the mean surface deflection is greater than 3 mm? Since the P-value is 0.137 6, we conclude that the mean surface deflection is greater than 3 mm. Can you conclude that the mean surface deflection is greater than 2.5 mm? Round the test statistic to four decimal places. Since the P-value is, we conclude that the mean surface deflection is greater than 2.5 mm.Explanation / Answer
1) MEAN = 3.24
STANDARD DEVIATION = 0.48
N = 6
TEST STATIC = (X-MEAN)/(STANDARD DEV/SQRT(N))
X = 3
THEREFORE TEST STATIC = (3-3.24)/(0.48/SQRT(6)) = -1.230
THE DEGREE OF FREEDOM = 6-1 = 5
THE P VALUE WILL BE TAKEN FROM THE T TABLE
= 0.1367
IT IS NOT SIGNIFICANT FOR ALPHA = 0.05 THEREFORE WE CANNOT CONCLUDE THE MEAN DEFLECTIONIS GRETER THEN 3
B) HERE APPLYING THE SAME CONCEPT JUST THE VALU OF X WILL BE NOW = 2.5
TEST STATIC = (2.5 - 3.24)/(0.48/SQRT(6))
= -3.77
AGAIN DEGREE OF FREEDOM = 6-1 = 5
NOW THE P VALUE WILL BE TAKEN FROM T TABLE = 0.0065
WHICH IS SIGNIFICANT FOR ALPHA = 0.05
THEREFORE WE CAN CANCLUDE THAT THE MEAN DEFLECTION IS GRETAER THEN THE 2.5
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.