Determine if the outcome is unusual. Consider as unusual any result that differs
ID: 3132523 • Letter: D
Question
Determine if the outcome is unusual. Consider as unusual any result that differs from the mean by more than 2 standard deviations. That is, unusual values are either less than muminus2sigma or greater than muplus+2sigma. According to AccuData Media Research, 36% of televisions within the Chicago city limits are tuned to "Eyewitness News" at 5:00 pm on Sunday nights. At 5:00 pm on a given Sunday, 2500 such televisions are randomly selected and checked to determine what is being watched. Would it be unusual to find that 979979 of the 2500 televisions are tuned to "Eyewitness News"?
Explanation / Answer
Here, n = 2500, p = 0.36.
We first get the z score for the critical value. As z = (x - u) / s, then as
x = critical value = 979/2500 = 0.3916
u = mean = p = 0.36
s = standard deviation = sqrt(p(1-p)/n) = 0.0096
Thus,
z = (x - u) / s = 3.291666667
As |z| > 2, then YES, THIS IS UNUSUAL. [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.