a)Why is the distribution Normal and not right-skewed like the population? b)Why
ID: 3132549 • Letter: A
Question
a)Why is the distribution Normal and not right-skewed like the population?
b)Why is the z-score 2?
c)What is the probability that the sample mean will be more than $3000 away from the population mean?
9.14 Income in Connecticut The average income in Connecticut in 2013 was $60,000 per person per year. tion is $30,000 Suppose the standard devia- and the distribution is right-skewed. Suppose we take a random sample of 400 residents of Connecticut. We want to find the probability that the sample mean will be more than $3000 away from the population mean. The TI-84 output is shown. NORMAL FLORT AUTO REAL RADIAN MP Z-Test 2-2 P .0455Explanation / Answer
a)
This is because the central limit theorem states that the distribution of sample emans will be normal for sufficiently large enough sample size.
*********************
b)
This is because the standard error is
SE = sigma/sqrt(n) = 30000/sqrt(400) = 1500
Hence,
z = (x-u)/SE = 3000/1500 = 2. [ANSWER]
********************
c)
We first get the z score for the two values. As z = (x - u) sqrt(n) / s, then as
x1 = lower bound = 60000-3000= 57000
x2 = upper bound = 60000+3000= 63000
u = mean = 60000
n = sample size = 400
s = standard deviation = 30000
Thus, the two z scores are
z1 = lower z score = (x1 - u) * sqrt(n) / s = -2
z2 = upper z score = (x2 - u) * sqrt(n) / s = 2
Using table/technology, the left tailed areas between these z scores is
P(z < z1) = 0.022750132
P(z < z2) = 0.977249868
Thus, the area between them, by subtracting these areas, is
P(z1 < z < z2) = 0.954499736
Thus, those outside this interval is the complement = 0.045500264 [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.