A genetic experiment involving peas yielded one sample of offspring consisting o
ID: 3133103 • Letter: A
Question
A genetic experiment involving peas yielded one sample of offspring consisting of 407 green peas and 130 yellow peas. Use a 0.05 significance level to test the claim that under the same circumstances, 23%
of offspring peas will be yellow. Identify the null hypothesis, alternative hypothesis, test statistic, P-value, conclusion about the null hypothesis, and final conclusion that addresses the original claim. Use the P-value method and the normal distribution as an approximation to the binomial distribution.
What is the test statistic?
Z= __ Round to two decimal places as needed
What is the P-value?
___ Round to four decimal places as needed
What is the conclusion about the null hypothesis?
What is the final conclusion?
Explanation / Answer
Formulating the null and alternatuve hypotheses,
Ho: p = 0.23
Ha: p =/= 0.23
As we see, the hypothesized po = 0.23
Getting the point estimate of p, p^,
p^ = x / n = 130/(130+407) = 0.242085661
Getting the standard error of p^, sp,
sp = sqrt[po (1 - po)/n] = 0.018160263
Getting the z statistic,
z = (p^ - po)/sp = 0.665500327 [ANSWER, TEST STATISTIC]
************************************
As this is a 2 tailed test, then, getting the p value,
p = 0.505730534 [ANSWER, P VALUE]
****************************************
As this is a large P value, FAIL TO REJECT THE NULL HYPOTHESIS. [DECISION]
Hence, there is no significant evidence that the true population proportion of yellow peas is not 0.23. [CONCLUSION]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.