Administrators at the national headquarters of the Center for the Display of Vis
ID: 3134043 • Letter: A
Question
Administrators at the national headquarters of the Center for the Display of Visual Arts are authorized to make small work-related purchases using purchasing cards. The average amount administrators charge to their cards per month is $278 with a standard deviation of 33 dollars. The data are normally distributed. The auditing staff at the center is concerned with the spending patterns of an administrator who has averaged $349 per month in charges.
What percentage of balances are between $278 and $349 per month?
What percentage of balances exceed $349 per month?
Should the auditing staff be concerned about the spending habits of this particular administrator?
Explanation / Answer
For X=278, z=(x-mu)/sigma
=(278-278)/33
=0
For X=349, z=(349-278)/33=2.15
Thus, P(278<X<349)
=P(X<349)-P(X<278)
=P(z<2.15)-P(z<0)
=0.9842-0.5
=0.4842
The required percentage is 48.42%.
Similarly, P(X>349)=1-P(X<349)
=1-P(z<2.15)
=1-0.9842
=0.0158
The required percentage is 1.58%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.