The data on the right represent the number of live multiple-delivery births (thr
ID: 3134089 • Letter: T
Question
The data on the right represent the number of live multiple-delivery births (three or more babies) in a particular year for women 15 to 54 years old. Use the data to determine the following. Determine the probability that a randomly selected multiple birth for women 15-54 years old involved a mother 30 to 39 years old. Determine the probability that a randomly selected multiple birth for women 15-54 years old involved a mother who was not 30 to 39 years old. Determine the probability that a randomly selected multiple birth for women 15-54 years old involved a mother who was least than 45 years old. Determine the probability that a randomly selected multiple birth for women 15-54 years old involved a mother who was at least 20 years old.Explanation / Answer
a.P(30 to 39)
=P(30 to 34)+P(35 to 39)
=2829/(94+510+…+117)+1855/7401
=0.63
b.P(not 30 to 39)
=1-0.63
=0.37
c.P(less than 45)
=(94+…+372)/7401
=0.98
d.P(at least 20)
=P(20 to 24)+…+P(45 to 54)
=(510+…+117)/7401
=0.987
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.