10% of people in the US are left-handed. A researcher wants to test the theory t
ID: 3134385 • Letter: 1
Question
10% of people in the US are left-handed. A researcher wants to test the theory that creative people are more likely to be left-handed than the average person. She randomly selects 9 artists in the community and finds that 2 of them are left-handed. Is this enough evidence to conclude that artists are statistically more likely to be left-handed?
a. What are your null and alternative hypotheses?
b. What is the probability of finding this many left-handers? Write your probability statement and then find the p-value.
c. Given the p-value in part b, what is your conclusion?
Explanation / Answer
a)
Ho : p= 0.10
H1 : p > 0.10
b)
P = 2 / 9 = 0.22
Z = 0.22 - 0.10 / [srqt ( 0.10*0.90 / 9) ]
Z = 0.12 / 0.1
Z= 1.2
p value : 0.1151
for alpha = 0.05
we fail to reject Ho because p value is greater than 0.05
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.