An investor is considering three strategies for an investment. The probable retu
ID: 3134878 • Letter: A
Question
An investor is considering three strategies for an investment. The probable returns are estimated as follows: Strategy 1 : A profit of $ 10,000 with probability 0.15 and a loss of $ 1,000 with probability 0.85 Strategy 2 : A profit of $1,000 with probability 0.5, a profit of $500 with probability 0.3, and a loss of $500 with probability 0.2 Strategy 3: A certain profit of $400 Which strategy has the highest expected profit and how much is it? Strategy 1 gives the highest expected profit of $550. Strategy 1 gives the highest expected profit of $650. Strategy 3 gives the highest expected profit of $400. Strategy 2 gives the highest expected profit of $550.Strategy 2 gives the highest expected profit of $700.Explanation / Answer
Strategy-1 :
It gives the profit of $10000 with probability 0.85 and a loss of $1,000(i.e a profit of -$1,000) with a probability 0.85.
By the definition of expectation, expected profit of strategy-1 = $10,000*0.15 + (-$1,000)*0.85 = $1,500 - $850 =$650 ...................................................(1)
Strategy-2 :
By same logic as above expected profit of strategy-2 = $1,000*0.5 + $500*0.3 + (-$500)*0.2
= $500 + $50 = $550 ......................................(2)
Strategy-3 :
It gives a ceratin profit of $400 .......................................(3)
By (1), (2), (3), We see that the expected profit of strategy-1 is maximum and it is worth $650.
So the answer is (b)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.