a journal polled its readers to determine the proportion of wives who, if given
ID: 3135520 • Letter: A
Question
a journal polled its readers to determine the proportion of wives who, if given a second chance, would marry their husband. according to the responses from the survey, 70% of wives would marry their husbands again.suppose a random and independent sample of n=5 wives was collected.define the random variable x as the number of the 5 wives who would marry their husbands again.then we know x is a binomial random variable.find the probability that at most 4 of the wives sampled said they would marry their husbands again.
Explanation / Answer
Define X= the number of the 5 wives who would marry their husbands
Now, X follows binomial distribution with parameters n=5, p=0.70
Find P(at most 4 of the wives sampled said they would marry their husbands again)
=P(X<=4)
=5C0*0.70^0*0.30^1+…+5C4*0.70^4*0.30^1
=0.83193
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.