Hein, Foundations of College Chemistry, 15e ractice Gradebook ORION Downloadable
ID: 3136569 • Letter: H
Question
Hein, Foundations of College Chemistry, 15e ractice Gradebook ORION Downloadable eTextboolk gnment PRINTER VERSION BACK Additional Exercise 7.57 If a stack of 500 sheets of paper is 4.60 cm high, what will be the height, in meters, of a stack of Avogadro's number of sheets of paper? (Enter your answer in scientific notation, i.e., 1.00E+10) the tolerance is +/2% By accessing this Question Assistance, you will learn while you earn points based on the Point Potential Policy set by your instructor. Question Attempts: 0 of 3 used SAVE FOR LATER SUBHIT ANSWERExplanation / Answer
changing 4.60 cm to metres
4.60 cm = 4.60 / 100 = .0460 metres
stack = 500 sheets
= .0460 / 500
avogadros number = 6.022 * 10^23
.0460 / 500 * 6.022 * 10^23
height = 5.54 * 10^19 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.