Hello, im stumped on a problem: a clothesline is tied between two poles, 8m apar
ID: 3139091 • Letter: H
Question
Hello, im stumped on a problem:a clothesline is tied between two poles, 8m apart. the line is quite taut and has negligible sag. when a wet shirt with a mass of .8 kg is hung at the middle of the line, the midpoint is pulled down 8cm. find the tension in each half of the clothesline.
i easily achieve 3.92 as the downward force because of mg. but i cant seem to figure out the i component. somone please help me out as to where to go from here. thanks!!
the answer is t2 = 196i + 3.92j and t1 = -196i+3.92j
Explanation / Answer
I think you will be happy with this link, it has almost the same question. http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20100826132945AAYWt2c Hope this helped, best of luck.
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.