Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An insurance company is reviewing its current policy rates based on the average

ID: 3141447 • Letter: A

Question

An insurance company is reviewing its current policy rates based on the average claim amount mu. They randomly selected a sample of 40 claims, and found a sample mean $1950. Assuming that the standard deviation of claims is $250. 1) At a confidence level 95 %, find the margin of error for the population mean mu. Then, construct a 95 % confidence interval for mu. 2) For this sample of 40 claims with $1950 and a standard deviation of $250, the company wants to construct a test hypothesis to determine if the average claim amount is less than mu_0 = $1970 At a significance level 0.01, can we conclude that the average claim amount is less than mu_0 = 1970 $. a) Formulate the null and alternative hypothesis. b) At a significance level of alpha = 0.01, give your conclusion.

Explanation / Answer

Solution1:

z alpha/2 for 95%=1.96

Margin of error=z alpha/2(sigma/sqrt(n)

=1.96(250)/sqrt(40)

=77.475

95% Ci for population mean is

sample mean-margin of error<mu<sample mean+margin of error

1950-77.475<mu<1950+77.475

1872.52<mu<2027.48

we are 95% confident that the true population average of cliam amount lies in between 1872.52 and 2027.48

Solution2:

Null hypothesis:

H0: mean=1970

Alternative hypothesis

H1:mean<1970

Solution2b:

alpha=0.01

z=1950-1970/250/sqrt(40)

=-0.51

The P-Value is 0.305026.

The result is not significant at p < 0.01.

Decsion rule:

if p<0.01 reject null hypothesis

if p>0.01 fail to reject null hypothesis

Fail to reject Null hypothesis

Conclusion:

there is no suffiicent evidence at 5% level of significance that avaerage claim amount is less than $1970

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote