5. Under federal law some people under the age of 25 are eligible for grants for
ID: 3149537 • Letter: 5
Question
5. Under federal law some people under the age of 25 are eligible for grants for attending college. Writers of the law expected that 65% of those eligible would enroll in the program. Officials worry that the actual percentage enrolled is below this figure. They intend to select a pilot survey of 250 eligible persons in order to investigate this issue.
(a) State the appropriate hypotheses. Define p (in words) in this case.
(b) Of the 250 eligible persons sampled, a total of 158 had enrolled in the program. Compute the sample proportion and hence the p-value.
(c) Provide a conclusion (in context please).
Explanation / Answer
Ho : p = 0.65
H1 : p is differnt from 0.65
b)
p = 158/250 0.632
Z = 0.632 - 0.65 / srqt ( [0.65*0.35] / 250 )
Z = -0.60
p value : 0.2743
since p value is greater than alpha (0.05) we fail to reject Ho
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.