Sleeping outlier. A simple random sample of ten college freshmen were asked how
ID: 3149620 • Letter: S
Question
Sleeping outlier. A simple random sample of ten college freshmen were asked how many hours of sleep they typically got per night. The results were Notice that one joker said that he sleeps 24 hours a day. Part 1 out of 3 The data contain an outlier that is clearly a mistake. Eliminate the outlier, then construct a 98% confidence interval for the mean amount of sleep from the remaining values. Round the answers to two decimal places. A 98% confidence interval for the mean amount of sleep from the remaining values isExplanation / Answer
mean=(8.5+8+6.5+7.5+6+9+8.5+6.5+9.5)/9=70/9=7.78
Confidence interval = sample statistic + Margin of error
Confidence Interval for a Population Mean
x±ts/n
df=9-1=8 and 98% ==> t=2.896
Calculate standard deviation of sample(s)
Confidence interval is (7.78 - 2.896*(s/3) , 7.78 + 2.896*(s/3) )
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.