The salaries of the employees of a corporation are normally distributed with a m
ID: 3149733 • Letter: T
Question
The salaries of the employees of a corporation are normally distributed with a mean of $25,000 and a standard deviation of $5,000. If sixty-eight of the employees have incomes of at least $35,600, how many individuals are employed in the corporation? A) 4,000 B) 2,500 C) 2,000 D) 4,100 The salaries of the employees of a corporation are normally distributed with a mean of $25,000 and a standard deviation of $5,000. If sixty-eight of the employees have incomes of at least $35,600, how many individuals are employed in the corporation? A) 4,000 B) 2,500 C) 2,000 D) 4,100Explanation / Answer
AS GIVEN THE DISTRIBUTION IS NORMALLY DISTRIBUTED
WITH MEAN = 25000
STANDARD DEVIATION =5000
IT IS GIVEN THAT TOTAL NUMBER OF PEOPLE HAVE CERTAIN AMOUNT OF MONEY
NOW TO BE FOUND THE TOTAL WRKFORCE
P(X>= 35600) = Z = (35600 - 25000)/5000 = 2.12
THEREFORE
P(Z>35600) = P(Z>2.12) = TOTAL AREA - AREA OF Z>2.12
THEREFORE 1 - 0.9830 = 0.017
THEREFORE 1.17% PEOPLE HAVE SALARY OF 35600
AS GIVEN 1.17% = 68
THEREFORE TOTAL WORKFORCE = 68/0.017
= 4000
OPTION A IS CORRECT.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.