Most of the time, how well a student does on a test depends on how long they stu
ID: 3149867 • Letter: M
Question
Most of the time, how well a student does on a test depends on how long they studied for it. Assume 5% of students who studied for a short amount of time got an A, 30% of students who studied a moderate amount of time got an A, and 60% of students who studied for a long period of time got an A. Typically, 35% of students study a short amount of time, 50% of students study a moderate amount of time, and 1 5% of students study a long amount of time. If a student got an A, what is the probability that they studied a long amount of time?Explanation / Answer
Let
S, M, L = shirt, moderate, long period of studying, respectively
A = got an A
Hence, by Bayes' Rule,
P(A) = P(S) P(A|S) + P(M) P(A|M) + P(L) P(A|L) = 0.35*0.05 + 0.50*0.30 + 0.15*0.60 = 0.2575
Hence,
P(L|A) = P(L) P(A|L)/P(A) = 0.15*0.60/0.2575 = 0.349514563 [ANSWER]
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.