Bookmarks People Window Help x C Please Answer This probier x wileyplus.com/edug
ID: 3149974 • Letter: B
Question
Bookmarks People Window Help x C Please Answer This probier x wileyplus.com/edugen/student/mainfr.uni actice Assignment Gradebook ORION PRINTER VERSION FULL SCREEN Question 23 if a random sample 41 produces 126.4 and s 22.6, what is the 98% confidence interval for u? Assume x is normally of items distributed for the population. What is the point estimate? Appendix A Statistical Tables (Round your answer to 1 decimal place.) Question Attemptst of 2 used SAVE FOR LATER Copyright e 2000-2016 by John Wiiey Sons, inc. or related companies. Ai rohts reserved. All Rights Reserved, A Division of lahn gliloussanains, Version 4.17 aglist unlaN101BAExplanation / Answer
a)
Note that
Margin of Error E = z(alpha/2) * s / sqrt(n)
Lower Bound = X - z(alpha/2) * s / sqrt(n)
Upper Bound = X + z(alpha/2) * s / sqrt(n)
where
alpha/2 = (1 - confidence level)/2 = 0.01
X = sample mean = 126.4
z(alpha/2) = critical z for the confidence interval = 2.33
s = sample standard deviation = 22.6
n = sample size = 41
Thus,
Margin of Error E = 8.223797954
Lower bound = 118.176202
Upper bound = 134.623798
Thus, the confidence interval is
( 118.176202 , 134.623798 ) [ANSWER]
********************************
b)
The point estimate is the sample mean, so
point estimate = 126.4 [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.