Organizers of an Internet training session will charge participants $150 to atte
ID: 3150047 • Letter: O
Question
Organizers of an Internet training session will charge participants $150 to attend. It costs $3000 to reserve the room, hire the instructor, bring in the equipment, and
advertise. Assume it costs $25 per student for the organizers to provide the course materials.
How many students would have to attend for the company to break even? (10 points)
If the trainers think, realistically, that 20 people will attend, then what price should be charged per person for the organization to break even? (10 points)
ANSWER MUST SHOW WORK!
Explanation / Answer
## Let there be 'n' students would apply the class.
As the qrganisers want only to break even there would be no net loss or gain.
So, we equate as,
n($150) = 3$000 + ($25)n
=> $125n = $3000
=> n = 24 .
##
If 20 people will attend then we suppose the chare as $x .
So, 20($x) = $3000 + ($25)20
=> x = $(150 + 25) = $175 .
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.