A population biologist is studying a certain species of lizard, whose sexes appe
ID: 3150141 • Letter: A
Question
A population biologist is studying a certain species of lizard, whose sexes appear alike, except for size. It is known that in the adult male population, length M is normally distributed with mean mu_M = 10.0 cm and standard deviation sigma_M = 2.5 cm, while in the adult female population, length F is normally distributed with mu_F = 16.0 cm and standard deviation sigma_F = 5.0 cm. Suppose that a single adult specimen of length 11 cm is captured at random, and its sex identified as either a larger-than-average male, or a smaller-than-average female. Calculate the probability that a randomly selected adult male is as large as, or larger than, this specimen. Calculate the probability that a randomly selected adult female is as small as. or smaller than, this specimen. Based on this information, which of these two events is more likely?. Repeat part (a) for a second captured adult specimen, of length 12 cm. Repeat part (a) for a third captured adult specimen, of length 13 cm.Explanation / Answer
a)
i.
We first get the z score for the critical value. As z = (x - u) / s, then as
x = critical value = 11
u = mean = 10
s = standard deviation = 2.5
Thus,
z = (x - u) / s = 0.4
Thus, using a table/technology, the right tailed area of this is
P(z > 0.4 ) = 0.344578258 [ANSWER]
*******************************
ii)
We first get the z score for the critical value. As z = (x - u) / s, then as
x = critical value = 11
u = mean = 16
s = standard deviation = 5
Thus,
z = (x - u) / s = -1
Thus, using a table/technology, the left tailed area of this is
P(z < -1 ) = 0.158655254 [ANSWER]
Hence, it is more likely that it is A LARGER THAN AVERAGE MALE. [ANSWER]
****************************************************************
b)
i.
We first get the z score for the critical value. As z = (x - u) / s, then as
x = critical value = 12
u = mean = 10
s = standard deviation = 2.5
Thus,
z = (x - u) / s = 0.8
Thus, using a table/technology, the right tailed area of this is
P(z > 0.8 ) = 0.211855399 [ANSWER]
***************
ii.
We first get the z score for the critical value. As z = (x - u) / s, then as
x = critical value = 12
u = mean = 16
s = standard deviation = 5
Thus,
z = (x - u) / s = -0.8
Thus, using a table/technology, the left tailed area of this is
P(z < -0.8 ) = 0.211855399 [ANSWER]
**********************************
HENCE, EACH EVENT ARE AS LIKELY AS EACH OTHER. [ANSWER]
*******************************************
Hi! Please submit the next part (part c) as a separate question. That way we can continue helping you! Please indicate which parts are not yet solved when you submit. Thanks!
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.