An experiment on the side effects of pain relievers assigned arthritis patients
ID: 3150387 • Letter: A
Question
An experiment on the side effects of pain relievers assigned arthritis patients to take one of several over-the-counter pain medications. Of the 442 patients who took one brand of pain reliever, 25 suffered some "adverse symptom." Does the experiment provide strong evidence that fewer than 10% of patients who take this medication have adverse symptoms?
(a) H0: p (<, >, or =) __________ and Ha: p (=, <, , , >, or ) ___________
(b) The test statistic is (Use 2 decimal places)
(c) The p-value is (Use 4 decimal places)
(d) Therefore, we can conclude that (choose all that apply)
The data does provide statistical evidence at the 0.05 significance level that fewer than 10% of arthritis patients taking the pain medication experience adverse symptoms.
The data does provide statistical evidence at the 0.05 significance level that fewer than 10% of these 442 arthritis patients taking the pain medication experience adverse symptoms.
The data does not provide statistical evidence at the 0.05 significance level that fewer than 10% of arthritis patients taking the pain medication experience adverse symptoms.
The data does provide statistical evidence at the 0.05 significance level that 5.66% of arthritis patients taking the pain medication experience adverse symptoms.
Explanation / Answer
a) We can take as H0=0.10
and also take Ha<0.10 that's because the problem says that of the 442 patients who took one brand of pain reliever 25 suffered some "adverse symptom" and 25/442 is less than 0.10
b) If we take a statistic sample of 30 people assuming that the favorable cases are x<=3 that is the 10% of 30
If P^<0.1 we can discard H0 but if P^=0.1 we discard Ha.
Then we have this equation
P(X>=3 n=30, p=0,1) = 1 - 0,6475= 0.3525
it means that if we accept H0 we have 0.3525 probabilities to be right
P(X<3 n=30, p=0,1) = 1 - 0,4114= 0.5886
but if we accept Ha we have 0.5886 probabilities to be right
c) the p-value is
1 - 0.5886=0.4414
d)
the correct option is "The data does provide statistical evidence at the 0.05 significance level that fewer than 10% of arthritis patients taking the pain medication experience adverse symptoms."
Leave me a comment, please. I want to know what do you think about my job ;)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.