What is the standard deviation? A large multinational firm determined that its e
ID: 3150395 • Letter: W
Question
What is the standard deviation? A large multinational firm determined that its employees were rated on performance as follows: 10% were outstanding: 75% were excellent/good; 10% were satisfactory; and 5% were unsatisfactory. Use these ratings to answer answer questions about a sample of 10 employees, selected at random. What is the probability that 1 employee will be rated outstanding? What is the probability that 3 or fewer employees will be rated as satisfactory? What is the probability that exactly 4 employees will be rated excellent/Good? What is the probability that at least 2 employees will be rated as unsatisfactoryExplanation / Answer
a.The probability that 1 employee will be rated outstanding is:
10C1*0.10^1*0.90^9
=10!/9!*1!*0.10*0.90^9
=0.387
b.The probability that 3 or fewer is satisfactory:
P(X<=3)
=P(X=0)+P(X=1)+…+P(X=3)
=10C0*0.10^0*0.90^10+…+10C3*0.10^3*0.90^7
=0.987
C.The probability that exactly 4 are excellent:
10C4*0.75^4*0.25^6
=10!/4!*6!*0.75^4*0.25^6
=0.016
d.The probability that at least 2 are unsatisfactory:
P(X>=2)
=10C2*0.05^2*(1-0.05)^8+…+10C10*0.05^2*(1-0.05)^10
=0.086
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.