Supposed 65% of orders on a particular website are shipped to the person who is
ID: 3151469 • Letter: S
Question
Supposed 65% of orders on a particular website are shipped to the person who is making the order and the remaining 35% are shipped to people other than the person placing the order. Gift wrapping is requested for 70% of the orders being shipped to other people, but for only 10% of orders shipped to the making the order.
a). What is the probability that a randomly selected order will be gift wrapped and sent to a person other than the person making the order?
b).What is the probability that a randomly selected order will be gift wrapped?
c) What is the probability that a randomly selected order will be sent to a person other than the person making the order, given it is to be gift wrapped?
Explanation / Answer
P(shipped,making ordeR)=0.65
P(shipped,other)=0.35, P(gift wrapped)=0.70, P(orders shipped to the making the order)=0.10
A. P(A)=0.70*0.35=0.245
B. PB)=0.70*0.35+0.65*0.10=0.245+0.065=0.31
C. 0.35*0.70=0.245
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.