Investments are made in ten companies, and for each company there is a probabili
ID: 3151736 • Letter: I
Question
Investments are made in ten companies, and for each company there is a probability ot 0.65 that the investment will deliver a profit. What is the probability that at least half (at least five) of the investments will deliver a profit? 10.A company receives 70% of its orders over the Internet. With a collection of 15 independently placed orders (some are phoned in, some are over the internet), what is the probability that between 7 and 10 (including 7 and 10) of the orders are received over the internet ? 11. suppose that x ~ U (-2,8)(uniform distribution) Find the following: a) E(x)Explanation / Answer
9.
Note that P(at least x) = 1 - P(at most x - 1).
Using a cumulative binomial distribution table or technology, matching
n = number of trials = 10
p = the probability of a success = 0.65
x = our critical value of successes = 5
Then the cumulative probability of P(at most x - 1) from a table/technology is
P(at most 4 ) = 0.09493408
Thus, the probability of at least 5 successes is
P(at least 5 ) = 0.90506592 [ANSWER]
*******************************************
Hi! Please submit the next part as a separate question. That way we can continue helping you! Please indicate which parts are not yet solved when you submit. Thanks!
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.