Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A professor has noticed that, even though attendance is not a component of the f

ID: 3151898 • Letter: A

Question

A professor has noticed that, even though attendance is not a component of the final grade for the class, students that attend regularly generally get better grades. In fact, 48% of those who come to class on a regular basis receive A's. Only 8% who do not attend regularly get A's. The long run attendance rate is 66%. Based on this class profile, suppose we are randomly selecting a single student from this class, and answer the questions below.


Hint #1: pretend that there are 1000 students in the class and use the values given in the problem to construct the appropriate contingency table. Round cell frequencies to the nearest integer

Hint #2: No joke, you really need to use hint #1.

Hint #3: The first step to using hint #1 is to calculate the totals for those who attend regularly and do not attend regularly using the 'long run attendance rate'.

A) P(receives A's | attends regularly) =      
   Use 2-decimal precision in your answer

B) P(receives A's | does not attend regularly) =     
   Use 2-decimal precision in your answer

C) P(receives A's) =      
   Use 3-decimal precision in your answer

D) P(attends regularly | receives A's)     
   Use 3-decimal precision in your answer

E) Odds (receives A's | attends regularly) =     
   Use 3-decimal precision in your answer

F) The odds ratio for receiving A's in the class for those attend regularly versus those who do not attend is    
   Use 3-decimal precision in your answer

Explanation / Answer

Consider:

a)

From the table,

P(receives A's | attends regularly) = 317/660 = 0.48 [ANSWER]

*************************

b)

From the table,

P(receives A's | does not attend regularly) = 27/340 = 0.08 [ANSWER]

***********************

c)

From the table,

P(receives A's) = (317+27)/1000 = 0.344 [ANSWER]

**********************

d)

P(attends regularly|receives A's) = 317/(317+27) = 0.921511628 = 0.922 [ANSWER]

*******************************************

Hi! Please submit the next part as a separate question. That way we can continue helping you! Please indicate which parts are not yet solved when you submit. Thanks!

Gets A Does not get A Regularly Attends 0.48*660=317 660-317=343 1000*0.66=660 Does not Regularly Attend 0.08*340=27 340-27=313 1000-660=340
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote