You want to estimate the mean DMS odor threshold among all students, and you wou
ID: 3151906 • Letter: Y
Question
You want to estimate the mean DMS odor threshold among all students, and you would be satisfied to estimate the mean to within ±0.25 with 95% confidence.
The standard deviation of the odor threshold for untrained noses is known to be = 7 micrograms per liter of wine.
How large an SRS of untrained students do you need?
(18.42) Sulfur compounds cause "off-odors" in wine, so winemakers want to know the odor threshold, the lowest concentration of a compound that the human nose can detect. The odor threshold for dimethyl sulfide (DMS) in trained wine tasters is about 25 micrograms per liter of wine ( g/ l). The untrained noses of consumers may be less sensitive, however.You want to estimate the mean DMS odor threshold among all students, and you would be satisfied to estimate the mean to within ±0.25 with 95% confidence.
The standard deviation of the odor threshold for untrained noses is known to be = 7 micrograms per liter of wine.
How large an SRS of untrained students do you need?
Explanation / Answer
Note that
n = z(alpha/2)^2 s^2 / E^2
where
alpha/2 = (1 - confidence level)/2 = 0.025
Using a table/technology,
z(alpha/2) = 1.959963985
Also,
s = sample standard deviation = 7
E = margin of error = 0.25
Thus,
n = 3011.703715
Rounding up,
n = 3012 [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.