3. Female Beluga whales weigh 850 kg on average, with a standard deviation of 80
ID: 3152114 • Letter: 3
Question
3. Female Beluga whales weigh 850 kg on average, with a standard deviation of 80 kg. Male Beluga whales weigh 900 kg on average with a standard deviation of 100 kg. If two independent random samples of size 12 and 16 are taken from females and males, respectively, and the sample variances, sF^2 and sM^2, are calculated, what is the probability that:
a. The ratio of the variance of female weights to that of males is less than 0.235 (i.e., sF^2/sM^2 < 0.235) b. The ratio of the variance of female weights to that of males is more than 1.32.
Explanation / Answer
3. Female Beluga whales weigh 850 kg on average, with a standard deviation of 80 kg. Male Beluga whales weigh 900 kg on average with a standard deviation of 100 kg. If two independent random samples of size 12 and 16 are taken from females and males, respectively, and the sample variances, sF^2 and sM^2, are calculated, what is the probability that:
a. The ratio of the variance of female weights to that of males is less than 0.235 (i.e., sF^2/sM^2 < 0.235)
Df1=12-1=11
Df2=16-1=15
P( F <0.235) = 0.00995
=0.0100
b. The ratio of the variance of female weights to that of males is more than 1.32.
P( F > 1.32) = 0.3026
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.