Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Suppose that the blood cholesterol levels of all men aged 20 to 34 years follows

ID: 3152437 • Letter: S

Question

Suppose that the blood cholesterol levels of all men aged 20 to 34 years follows a Normal distribution with a mean of 188 milligrams per deciliter (mg/dl) and standard deviation 41 mg/dl.

(a) If x represents the blood cholesterol level of a randomly selected man aged 20 to 34, complete the following notation to describe the distribution of x by filling in each of the three blanks:                  x ~ ___ ( ___, ___ ). NOTE: This instruction could have also asked you to describe the shape, center, and spread of the distribution of x.

(b) What is the probability that a randomly selected man aged 20 to 34 years has a blood cholesterol level between 185 and 191 mg/dl?

(c) Suppose a simple random sample of 100 men aged 20 to 34 years is chosen. Describe the sampling distribution of the sample mean, .

(d) Find the probability the average (mean) blood cholesterol level for the sample of 100 men aged 20 to 34 years is between 185 and 191 mg/dl.

(e) Suppose a simple random sample of 1000 men aged 20 to 34 years is chosen. Describe the sampling distribution of the sample mean, .

(f) Find the probability the average (mean) blood cholesterol level for the sample of 1000 men aged 20 to 34 years is between 185 and 191 mg/dl.  

Explanation / Answer

(a) If x represents the blood cholesterol level of a randomly selected man aged 20 to 34, the

x ~ _Normal__ ( _mu__,sigma ___ )

or x ~ _Normal__ ( _188 mg/dl__, 41 mg/dl___ )

(b)For X=185, z=(x-mu)/sigma

=(185-188)/41

=-0.07

For X=191, z=(191-188)/41

=0.07

Thus, P(185<X<191)

=P(X<191)-P(X<185)

=P(z<0.07)-P(z<-0.07)

=0.5279-0.4721=0.0558

(c)Using central limit theorem the sampling distribution of sample mean is also normal with mean 188 and standard deviation 41/root over 100=4.1

(d) For X=185, z=(x-mu)/sigma

=(185-188)/4.1

=-0.73

For X=191, z=(191-188)/4.1

=0.73

Thus, P(185<X<191)

=P(X<191)-P(X<185)

=P(z<0.73)-P(z<-0.73)

=0.7673-0.2327=0.5346

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote