John\'s commute time to work during the weak follows the normal probability dist
ID: 3154706 • Letter: J
Question
John's commute time to work during the weak follows the normal probability distribution with a mean time of 26.7 minutes and a standard deviation of 5.1 minutes. What is the probability that the commute time for a randomly selected stay will be less than 15 minutes? 0.0435 0.0778 0.1271 0.2236 29 of 40 A(n) is an category in a frequency distribution. Polygon give class histogram 30 of 40 The following data represent the number of Sony TVs sold per day at a particular Costco over a random sample of five business days 7 2 6 6 4 The mean of this sample is 5.0 5.2 5.4Explanation / Answer
30) THE MEAN = SUM OF ALL / TOTAL OBSERVATION
DATA = 7,2,6,6,4
THEREFORE THE SUM = 25
THEREFORE MEAN = 25/5 = 5
THEREFORE OPTION A IS CORRECT
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.