Constructing Confidence Intervals In Exercises 17-20 YOU ARE GIVEN THE SAMPLE ME
ID: 3155176 • Letter: C
Question
Constructing Confidence Intervals In Exercises 17-20 YOU ARE GIVEN THE SAMPLE MEAN And the sample standard deviation assume the population is normally distributed and the t-distribution to find the margin of error and construct a 95% confidence intervals for the population mean. Interprets the result .if convenient, use technology to construct the confidence interval. 17. commute time in a random sample of eight people , the mean commute time to work was 35.5 minutes and the standard deviation was7.5minutes .
Explanation / Answer
Note that
Margin of Error E = t(alpha/2) * s / sqrt(n)
Lower Bound = X - t(alpha/2) * s / sqrt(n)
Upper Bound = X + t(alpha/2) * s / sqrt(n)
where
alpha/2 = (1 - confidence level)/2 = 0.025
X = sample mean = 35.5
t(alpha/2) = critical t for the confidence interval = 2.364624252
s = sample standard deviation = 7.5
n = sample size = 8
df = n - 1 = 7
Thus,
Margin of Error E = 6.270156912 [ANSWER]
Lower bound = 29.22984309
Upper bound = 41.77015691
Thus, the confidence interval is
( 29.22984309 , 41.77015691 ) [ANSWER]
Hence, we are 95% confident that the true mean commute time to work is between 29.230 and 41.770 minutes. [CONCLUSION]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.