A container contains 50 marbles. 32 marbles are green, 11 are pink, and 7 are pu
ID: 3155737 • Letter: A
Question
A container contains 50 marbles. 32 marbles are green, 11 are pink, and 7 are purple. What is the probability of selecting a purple marble to the selection of exactly two p are selected one after the other without replacement? Cates in a certain experiment involving a choice between path A and B are observed. Of those who choose path A one day, 30% choose path A the next day and 70% choose path B, while of those who choose path B one day, 80% choose path B the next day and 20% choose path A. If 40% of cats choose path A on Saturday, what percentages choose each path on Sunday?Explanation / Answer
q1. three cases :
1. first and second purple = 7*6*43/50*49*48
2. first and third purple = 7*43*6/50*49*48
3. third and second purple = 43*7*6/50*49*48
total = 3*6*7*43/50*49*48= 0.05
q2. Percentage of cats choosing path A on sat = 40
Percentage of cats choosing path B on sat = 60
hence on sunday path A = 0.40*.30 + 0.600*0.80 = 0.60
hence on sunday path B = 0.40*.70 + 0.60*0.20 = 0.40
Path A = 60%
Path B = 40%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.